Hingamisteraapia – vabastav, teadlik, ühendatud hingamine

Õppides juhtima oma hingamist ja meelt, õpid juhtima oma elu!

Teadlik sügav ühendatud hingamine aitab keskenduda, annab väge, rahustab meelt, vähendab stressi, lõdvestab keha ja teeb meele selgeks ja olemise ärksaks. Hingamistöö eesmärgiks on lõdvestunud ja ühendatud hingamisega äratada oma eluenergia ja vabastada oma keha ja meele pinged.

naine hingabVabastav hingamine, ingl.k. rebirthing, ka teadlik hingamineühendatud hingamine  on hingamistehnika, mis kasutab pausideta katkematut hingamist, lõdvestust ja tähelepanu.

Praegu maailmas kasutatakse seda tehnikat kõige rohkem hingamistöö (breathwork) ja hingamisteraapia nime all. Hingamisteraapiaks muutub see siis kui seda kasutatakse psühhoteraapilises kontekstis.

Hingamisteraapia aitab vabaneda igapäevaelu stressist, avab loovuse ning õpetab tundma rõõmu elust ja suhetest. Hingamisest teadlikkus vabastab mõtete virr-varrist, aitab kogeda enda sügavamat olemust ja terviklikkust ning leida rahu enda sees. Läbi sügava hingamise on võimalik vaigistada argiteadvus ja saada kontakt oma alateadvuse ja üliteadvusega. Teadlik hingamine tervendab minevikus vastuvõetud negatiivseid otsuseid,  varajases lapsepõlves tekkinud ja sünniga seotud stresse ja traumasid ning kogu elu jooksul kogetud allasurutud emotsioone.

Vabastava hingamise teooria ja praktika rajaja on Leonard Orr. Tema tõi selle meetodi maailma rebirthing’u nime all, eestis hakati nimetama seda vabastavaks hingamiseks.  Ta avastas 30 aastat tagasi et sügav, katkestuseta hingamine aitab meil kontakti saavutada oma sügavaima olemusega. Selle osaga iseendast, mis on elu jooksul kapseldunud meie kehasse ja alateadvusse: allasurutud viha, kurbus, pettumus, väljendamata jäänud tunded ja mõtted.

Sügav pausideta hingamine aitab meil äratada oma loomupärase õnnetunde ja meelerahu. Mõiste rebirthing viitab sünnile ja taassünnile. Algselt oli selle meetodi põhieesmärgiks tervendada sünnikogemuse ja varase lapseeaga kaasnevaid traumasid, kuid see on väga võimas vahend liikumaks ajas mitte ainult tagasi vaid ka edasi: selle meetodi abil saab kiirelt teada, mida me tõeliselt tahame ja kuidas selleni jõuda.

Hingamistehnikatega on võimalik end ajas tagasi viia lapsepõlve ja sünnihetke, et luua endale uus ja tervem minevik. Kui hingamistöö toimub turvalises ja toetavas keskkonnas, saame me ümber muuta oma sünnihetkel, ema raseduse ajal või lapsepõlves vastu võetud negatiivsed otsused iseenda ja maailma kohta. Sageli ei lase minevikus tehtud negatiivsed otsused meil elada valikuterohket õnnelikku elu. Mineviku otsused ja uskumused elu kohta hoiavad meid teatud “harjumuspärastes piirides” kinni.

Leonard Orr ja enamus hingamisterapeute tänapäeval ning Rahvusvaheline Hingamistöö Liit soovitavad esimesed 10 korda hingata kogenud hingamisterapeudi käe all. See on vajalik selleks et tervendada oma sünni- jt. emotsionaalseid traumasid ja stresse ning kehasse talletunud pingeid; et teadlikuks saada oma tegelikust hingamisest ja õppida ühendatult, teadlikult, intuitiivselt hingama; et õppida ilma superviisorita ise ennast jõustavalt hingama (vähemalt 1 tunni jooksul).

Eestis on käinud hingamisterapeute välja õpetamas peale Leonard Orri (USA-st), veel Binnie A.Dansby (UK-st) ja Lena Kristina Tuulse (Rootsist). Tiia Lõoke on osalenud kõigi kolme õpetaja hingamisteraapia väljaõppes ja korraldanud Leonard Orri ja Lena Kristina Tuulse koolitusi Eestis.

Lena Kristina Tuulse on lisaks hingamisteraapiale pühendunud terviseõpetaja, tema juhendamisel toimuvad ka terviselaagrid koos Hawai soolepuhastuse, jooga ja hingamistööga Algallika keskuses. Lena Kristina on tipptasemel psühholoog, juhtimiskonsultant ja meeskonnatöö treener, töötanud Anthony Robbinsi meeskonnas.

Binnie A. Dansby elutööks on õpetada ema ja lapse ekstaatilist ja valutut koostööd sünnituse ajal ning enne ja pärast seda. Ta on pühendunud algallika protsessil (source process and breathwork) põhinevale sünnitoetajate ja hingamise toetajate õpetamisele. Eriti väärtuslik on Binnie A.Dansby soojas vees hingamise metoodika.

Soojas vees hingamise koolitused toimuvad Algallika keskuses  alates 2008 aastast. Vaata soojas vees hingamise koolitust 2018 aastal Algallikal.
Suvel toimub nädalane hingamistöö ja meditatsioonilaager juulis 2018 Tiia Lõokese juhendusel, ka siin toimuvad soojas vees hingamise seansid.

Hingamistöö on väga toetav ka lapseootel emadele ja isadele, ning naistele, kes alles planeerivad rasestumist. See on suurepärane vahend oma keha ja lapse kuulamiseks ja enda paremaks usaldamiseks, see valmistab ette kogu perel teadlikuks ja ekstaatiliseks sünnituseks. Kuid hingamistöö on liiga väärtuslik et jääda ainult rasedatele toeks.

Hingamistöö on kasulik kolmes valdkonnas:

  • füsioloogiline puhastumine
  • emotsionaalsest stressist ja traumadest vabastamine, haiguste põhjusteni jõudmine ja tervenemine
  • uutesse dimensioonidesse viiv vaimne teekond

Hingamise ja teadvusetasandite vahel on otsene seos. Efektiivsemalt ja regulaarselt teadlikult hingates saame kontakti üha suurema osaga endast – oma hingega, oma kõrgema minaga, vaimuga, jumalaga või kuidas keegi oma avardunud teadvuseseisundeid soovib nimetada.

Paljud inimesed, kes on arvanud et nad ei oska mediteerida ega suuda lõdvestuda, kellel tavateadvus töötab täistuuridel kompuutrina kogu aeg, on pärast hingamisseansse avastanud et nad on lõdvestunud, tavateadvuse „monkey-mind“ on kõrvale astunud ja nad „näevad“, „teavad“ või „tunnevad“ seesmiselt vastuseid tähtsatele küsimustele ja probleemidele. Justkui shampusepudeli kork oleks pealt ära lennanud ja ühendus sisemaalima rikkustega ja vaimujõuga taastatud. Edaspidi sujuvad sisemised rännakud, meditatsioonid, oma mõtete ja elu juhtimine palju lihtsamalt.

Hingamistöö ei tegele konkreetsete haiguste, süptomide või ebamugavate emotsioonide tavapärase eemaldamisega, vaid loob ühenduse iseenda puhta energia ja tervendava väega, nii et kehalised, emotsionaalsed või vaimsed probleemid leiavad kergelt ja sujuvalt lahenduse.

Erinevate tavade ja taustaga hingamisõpetajad on ühisel arvamusel selles, et teadlik töö oma hingamisega avardab teadvust ja maailmatunnetust ning parandab elukvaliteeti.

Hingamisteraapia loob turvalise ja toetava keskkonna, kus pärast süvitsiminekuid – alateadvuse ja üliteadvusega kontakteerumist saab kogetu integreerida igapäevasesse ellu.

Hingamisteraapias on oluline et hingamisseansil kogetu ei jääks ainult meelseisundi kogemusteks vaid looks häid muudatusi inimese igapäevaelus.

Regulaarsed hingamisteraapia praktikaõhtud Tallinnas – info siin …

Hingamisteraapia individuaalseanss Tiia Lõokese juhendusel – loe lähemalt

Loe siit TEADLIKU LOOMISE JA HINGAMISE AKADEEMIA hingamisterapeudi väljaõppe kohta

Holotroopne hingamine märtsis 2018

14-20 augustil 2018 Avardumine vaikuses –  keha ja meele  nädalane suvelaager Algallikal: hingamistöö, meditatsioonid, liikumine, jooga, puhastav toitumine, teadlik loomine

Telli oma firmale või grupile hingamiskoolitus!  

Koolituse kestus:

  • sissejuhatav loeng koos mõne harjutusega – 1 tund
  • praktiline hingamiskoolitus koos vabastava hingamise seansiga kõigile koos – 3 tundi
  • 1 – 3 päevane hingamiskoolitus, mis sisaldab nii maas kui ka (soovi korral ) soojas vees hingamist Algallika keskuses Matsalus.  Hingamiskoolitusse sobib liita ka teisi meetodeid, nt stessist vabaks – TRE meetodiga või isikliku arengu meetodeid nagu Teadlik Loomine, couching, meditatsiooniõpe, intuitsiooni arendamine)

Küsi hingamise individuaalseansse ja koolitusi emailil: tiia@voog.ee, tel 5178313

Loe Tiia Lõoke artiklid:

“Sünni mõju Sinu elule”

Hingata täie rinnaga

“Soojas vees hingamine”

“Kohtumine Leonard Orriga”

Artikkel Leonard Orrist – vabastava hingamise loojast, Tervis Üksis, juuli 2013.

Vaimne puhastumine – Elu seadused. Lühendatud “Omaniku käsiraamatust”. Leonard Orri artikkel